Statut stowarzyszenia Turystyczno-Edukacyjnego „Wstańcie Chodźmy”
im. Św. Jana Pawła II:

Preambuła
Stowarzyszenie Turystyczno-Edukacyjne „Wstańcie, Chodźmy” jest dobrowolnym, samorządowym zrzeszeniem osób świeckich i duchownych, przewodników miejskich i terenowych, pilotów wycieczek oraz katechetów, nauczycieli i edukatorów. Chcemy wspólnie podjąć współpracę na rzecz rozwijania turystyki religijnej oraz propagowania inicjatyw, postaw i działań sprzyjających głoszeniu wartości chrześcijańskich. Nasze Stowarzyszenie powstaje z wewnętrznej potrzeby czynienia dobra i jako próba powstrzymania postępującej laicyzacji polskiego społeczeństwa, a w szczególności młodzieży. Chcemy w naszej codziennej pracy w pogłębiony i profesjonalny sposób przekazywać turystom, pielgrzymom oraz uczniom i studentom wiedzę, zawierając w tym jednocześnie świadectwo naszej wiary. Stoimy po stronie wartości, które przekazał nam św. Jan Paweł II i dlatego mamy szczególny szacunek do każdego człowieka, również do tego dopiero poczętego, będącego jeszcze w łonie matki. Opowiadamy się za modelem tradycyjnej rodziny, kochamy naszą Ojczyznę i czcimy naszych bohaterów narodowych, bojowników i polskich męczenników poległych za wiarę. Wbrew niektórym obecnym trendom, chcemy podtrzymywać i wzmacniać zaufanie oraz szacunek do Kościoła Katolickiego i jego tradycji. Będziemy przedstawiać świętych i błogosławionych jako wzór do naśladowania, szczególnie dla młodzieży. Będziemy realizować nasze cele poprzez promocję miejsc kultu religijnego, przez organizację szkoleń, kursów, warsztatów i konferencji tematycznych oraz poprzez organizację wycieczek krajowych i zagranicznych. Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj współpracy w ramach określonych celów statutowych, w tym z przedstawicielami struktur kościelnych, miejskich, rządowych  oraz szkół.
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
1. Stowarzyszenie Turystyczno-Edukacyjne im. św. Jana Pawła II Wstańcie, Chodźmy zwane dalej Stowarzyszeniem, posiada osobowość prawną, działa w oparciu o obowiązujące przepisy prawa polskiego, a w szczególności  w oparciu o ustawę z dnia 07 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (test jednolity; Dz.U. 2001 t. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), a także na podstawie postanowień niniejszego statutu oraz aktów wewnętrznych swoich władz.
2. Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
§ 2
1. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla wykonywania swoich celów.
2. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Kraków.
3. Czas trwania Stowarzyszenia jest nieograniczony.
§ 3
1. Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej członków oraz osób i instytucji wspomagających. Do prowadzenia swoich spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników oraz zlecać prowadzenie swoich spraw innym podmiotom.
2. Stowarzyszenie posiada odznakę organizacyjną, legitymację członkowską, emblemat i używa pieczęci z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.
3. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach określonych
w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy wyłącznie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej przez Stowarzyszenie należy do: Walnego Zebrania Członków.
ROZDZIAŁ II
CELE STOWARZYSZENIA I SPOSÓB ICH REALIZACJI
§ 1
Cele stowarzyszenia:

Celem stowarzyszenia jest działalność turystyczna, edukacyjna i kulturalna na rzecz promocji miejsc kultu religijnego, miejsc pamięci historycznej,  zabytków i  atrakcji turystycznych poprzez aktywne działanie przewodników miejskich i górskich, pilotów turystycznych, katechetów, nauczycieli, edukatorów  oraz artystów. Działalność ma na celu zwiększenia ruchu turystycznego w miejscach kultu religijnego oraz  poszerzanie świadomości religijnej i historycznej zwiedzających. Szczególnym celem i zadaniem  Stowarzyszenia będzie upowszechnianie w codziennej pracy, nauczania św. Jana Pawła II .
§ 2
Formy działania:

Formacja przewodników i pilotów turystycznych oraz innych członków stowarzyszenia, poprzez cykliczne szkolenia, doskonalenie zawodowe, rekolekcje, promocje prasy , książek katolickich     i historycznych,  wykłady, spotkania z kustoszami miejsc kultu, historykami, literatami itp.
Organizowanie cyklicznych kursów dla przewodników i pilotów pielgrzymkowych.
Organizacja wycieczek, pielgrzymek, konkursów, warsztatów,  wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, spotkań celem upowszechnienia nauczania Św. Jan Pawła II .
Działania charytatywne na rzecz chrześcijan w potrzebie.
Cykliczne oprowadzania szlakiem św. Jana Pawła II po Krakowie.
 Współpraca ze Stowarzyszeniami Przewodników i Pilotów oraz Federacjami i Organizacjami Turystycznymi o podobnym profilu działania.
Podtrzymywanie pamięci rocznicowych związanych ze św. Janem Pawłem II
Współpraca i wymiana doświadczeń członków Stowarzyszenia.

9. Promocja działań poprzez parafie, strony internetowe, aplikacje mobilne, prasę katolicką , Tv, radio, multimedia.
10. Promocję uformowanych,  licencjonowanych przewodników wśród turystycznych organizatorów pielgrzymek krajowych i zagranicznych.
11. Inicjowanie  innych projektów edukacyjnych wynikających z zadań Stowarzyszenia.

§ 3
Stowarzyszenie realizuje swoje cele wszelkimi środkami zgodnymi z obowiązującym prawem,
a w szczególności poprzez: aktywność członków , nieodpłatne cykliczne i odpłatne świadczenia usług przewodnickich i pilotażowych, edukacyjnych, kulturalnych oraz poprzez inne działania.
ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE – PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 1
1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
2. Stowarzyszenie posiada członków:
a) zwyczajnych,
b) wspierających,
c) honorowych.
3. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna będąca obywatelem polskim, jak również cudzoziemiec, bez względu na miejsce zamieszkania, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, która spełnia wymogi realizacji statutowych celów Stowarzyszenia, szczególnie poprzez wyznawanie wartości chrześcijańskich a nadto:
a) złoży deklarację członkowską na piśmie,
b) przedstawi pozytywną opinię 2 członków Stowarzyszenia.
4. Członkiem zwyczajnym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia podjętej zwykłą większością głosów.
5. Członkiem wspierającym Stowarzyszenie może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
6. Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu podjętej zwykłą większością głosów.
7. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
8. Członkowie honorowi są przyjmowani przez Walne Zgromadzenie zwykłą większością głosów na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.
9. Członkowie zwyczajni mają prawo:
a) biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
b) uczestniczenia w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia z głosem stanowiącym
c) korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
d) udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
e) zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
10. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
a) brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
b) przestrzegania statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
c) regularnego opłacania składek
d) dbania o mienie i dobre imię Stowarzyszenia.
11. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych zebraniach władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
12. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
13. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.
14. Utrata członkostwa następuje na skutek:
a) pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Zarządu,
b) wykluczenia przez Zarząd:
• z powodu łamania statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
• z powodu notorycznego nie brania udziału w pracach Stowarzyszenia,
• z powodu nie płacenia składek za okres 18 miesięcy,
• z powodu publicznego występowania przeciwko Kościołowi Katolickiemu: słowem, czynem
lub sianiem zgorszenia,

• z powodu nawoływania do działań niezgodnych z  Dekalogiem oraz nauczaniem św. Jana Pawła II,
c) utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
d) śmierci członka oraz utraty osobowości prawnej przez osoby prawne.
15. Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji  do Walnego Zgromadzenia Członków. Uchwała walnego zgromadzenia członków
jest ostateczna.
ROZDZIAŁ IV
OPIEKA DIECEZJALNEGO ASYSTENTA KOŚCIELNEGO
W trosce o właściwe funkcjonowanie Stowarzyszenia oraz z nadzieją, że w przyszłości Stowarzyszenie będzie mogło, za zgodą Arcybiskupa Krakowskiego, zmienić nazwę na:
Katolickie Stowarzyszenie Turystyczno-Edukacyjne  „Wstańcie, Chodźmy”
Stowarzyszenie, niezwłocznie po dokonaniu rejestracji w KRS- REJESTR STOWARZYSZEŃ, wystosuje wniosek do Arcybiskupa Krakowskiego  o przydzielenie Diecezjalnego  Asystenta
1. Diecezjalnego Asystenta mianuje, na wniosek Stowarzyszenia, Arcybiskup Krakowski.
2. Diecezjalny Asystent zapewnia łączność Stowarzyszenia z Arcybiskupem Krakowskim, dba o właściwą formację członków stowarzy­szenia i czuwa nad czystością doktryny kościelnej. Zajmuje stanowisko w sprawach publicznych Kościoła, reaguje na każdy ewentualny przejaw zagrożenia wiary i moralności w treściach przekazywanych przez członków Stowarzyszenia.
3. Diecezjalny Asystent może brać udział w opracowywaniu planów bieżącej działalności Stowarzyszenia, uczestniczyć w spotkaniach roboczych,  posiedzeniach Stowarzyszenia oraz każdej w  innej formie działalności Stowarzyszenia.
4. Diecezjalny Asystent Kościelny może zgłosić sprzeciw wobec uchwały Zarządu jeśli ta uchwała dotyczy spraw wiary i moralności. W takim przypadku, zgłoszenie sprzeciwu uchyla uchwałę.
ROZDZIAŁ V
WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 1
1. Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zebranie Członków,
b) Zarząd,
c) Komisja Rewizyjna.
2. Jednocześnie można być członkiem tylko jednej z władz Stowarzyszenia, o których mowa w ust. 1 lit. b) i c).
§ 2
1. Wybieralnymi organami Stowarzyszenia są: Zarząd i Komisja Rewizyjna.
2. Kadencja wybieralnych organów Stowarzyszenia trwa dwa lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym.
3. Uchwały i protokoły organów Stowarzyszenia przechowywane są w siedzibie Stowarzyszenia.
4. W przypadku utraty członkostwa, rezygnacji lub śmierci jednego z członków Zarządu lub Komisji rewizyjnej, uzupełnienie składu następuje zgodnie z postanowieniami Statutu o wyborze do danego organu.
5. O ile postanowienia Statutu nie stanowią inaczej, uchwały władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności połowy członków uprawnionych do głosowania. W razie równych ilości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania.
6. Władze Stowarzyszenia konstytuują się w ciągu 14 dni od daty wyboru
§ 3
Walne Zebranie Członków
1. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
2. W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
a) z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni, z wyjątkiem członków poniżej 18-ego roku życia,
b) z głosem doradczym – członkowie honorowi i wspierający – za odrębnym zaproszeniem Zarządu
Stowarzyszenia,
c) bez prawa głosu – osoby trzecie biorące udział w walnym Zebraniu Członków za odrębnym zaproszeniem Zarządu Stowarzyszenia.
3. W Walnym Zebraniu Członków można uczestniczyć osobiście lub przez pełnomocnika, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na piśmie, które dołącza się do protokołu Zebrania.
4. Każdemu członkowi przysługuje jeden głos.
5. W Walnym Zebraniu Członków powinna uczestniczyć co najmniej połowa członków uprawnionych do głosowania.
6. Jeżeli Statut nie stanowi inaczej, uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów członków obecnych. W przypadku równej ilości głosów przeważa głos przewodniczącego. Jeżeli Statut nie stanowi inaczej oraz jeżeli Walne Zebranie Członków nie postanowi inaczej, uchwały zapadają w głosowaniu jawnym.
7.Uchwały w przedmiocie zmiany Statutu oraz rozwiązania Stowarzyszenia zapadają większością dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
8. Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w przedmiocie odwołania członków Zarządu oraz odwołania członków Komisji Rewizyjnej zapadają bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.
9. O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zebrania Członków Zarząd zawiadamia pocztą elektroniczną wszystkich członków Stowarzyszenia, wysłaną co najmniej na 14 dni przed terminem jego odbycia. W terminie tym Zarząd powinien także umożliwić członkom zapoznanie się z wszystkimi materiałami przygotowanymi na Walne Zebranie Członków.
10. Walne Zebranie Członków obraduje według uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
11. Walne Zebranie Członków spośród swojego grona wybiera przewodniczącego, który kieruje jego obradami oraz protokolanta.
§ 4
Zarząd
1. Zarząd jest organem wykonawczym Stowarzyszenia, kieruje całokształtem jego działalności oraz reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
2. Zarząd składa się z Prezesa i 3-4 członków zwyczajnych wybranych przez Walne Zebranie Członków. O liczbie wybranych członków Zarządu decyduje każdorazowo Walne Zebranie Członków.
3. Wyboru Prezesa dokonuje oddzielnie Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym.
4. Zarząd na pierwszym posiedzeniu, ze swego grona wybiera Wiceprezesa, Sekretarza oraz Skarbnika.
5. Powołanie pierwszego Zarządu powierza się Zebraniu Założycielskiemu.
6. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu, w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku.
7. Kadencja Zarządu trwa 2 lata.
§ 5
1. Walne Zebranie Członków wybiera Prezesa Zarządu spośród członków zwyczajnych uczestniczących w Zebraniu.
2. Każdy z biorących udział w głosowaniu oddaje głos na co najwyżej jednego kandydata.
3. Prezesem Zarządu zostaje ten z kandydatów, który otrzymał więcej niż połowę oddanych głosów.
4. W przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej w ust. 3 liczby głosów, zarządza się ponowne głosowanie z udziałem kandydatów, którzy otrzymali dwie największe liczby głosów.
5. W drugiej turze Prezesem zostaje wybrany ten z kandydatów, który uzyskał więcej głosów.
§ 6
1. Po dokonaniu wyboru Prezesa Zarządu Walne Zebranie Członków wybiera spośród członków zwyczajnych uczestniczących w obradach,  pozostałych członków Zarządu w liczbie nie przekraczającej czterech. Skład Zarządu, łącznie z Prezesem Zarządu, nie może przekraczać 5 osób.
2. Wybór członków Zarządu następuje poprzez wskazanie przez każdego z głosujących nazwisk kandydatów w liczbie nie większej, niż przewidziana przez Walne Zebranie Członków dla składu Zarządu.
3. Za wybranych do Zarządu uważa się tych kandydatów, którzy otrzymali największą ilość głosów.
4. Gdy do obsadzenia pozostaje liczba miejsc w Zarządzie mniejsza od liczby kandydatów, którzy otrzymali taką samą ilość głosów, zarządza się głosowanie ponowne z udziałem tych kandydatów, aż do obsadzenia wszystkich miejsc w Zarządzie. Przepisy ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§ 7
1. Jeżeli niniejszy Statut nie stanowi inaczej, Zarząd podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności ponad połowy wybranej liczby członków Zarządu. W przypadku równego rozkładu głosów, decydujący głos ma Prezes Zarządu.

3. Do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz, w tym do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia oraz podpisywania w imieniu Stowarzyszenia, wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu, przy czym każdy członek Zarządu może samodzielnie zaciągać zobowiązania i dokonywać rozporządzeń  do wysokości 10.000,00 zł (dziesięć tysięcy złotych).
§ 8
1. Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu
2. Do kompetencji Prezesa Zarządu należy w szczególności:
- zwoływanie zebrań Zarządu,
- pełnienie funkcji kierownika zakładu pracy, w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, w stosunku do
pracowników etatowych, w razie zatrudnienia przez Stowarzyszenie pracowników etatowych.
§ 9
Komisja Rewizyjna
1. Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania bieżącej kontroli nad jego działalnością, w tym działalnością Zarządu Stowarzyszenia. Przy wyborze Komisji rewizyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące Zarządu.
2. Komisja Rewizyjna składa się z 3-5 osób. Komisja Rewizyjna na pierwszym posiedzeniu ze swego grona wybiera Przewodniczącego, który kieruje pracami Komisji. Kadencja Komisji trwa 2 lata.
3. Wybór  pierwszej Komisji Rewizyjnej powierza się Zebraniu Założycielskiemu Stowarzyszenia. Wybór Komisji Rewizyjnych następnych kadencji należy do Walnego Zebrania Delegatów
4. Do zakresu działań Komisji Rewizyjnej należy:
1) kontrolowanie, co najmniej raz w roku, całokształtu działalności Stowarzyszenia, w tym pod względem finansowym oraz zgodności ze Statutem,
2) występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i żądanie wyjaśnień,
3) składanie sprawozdań Walnemu Zebraniu Członków,
4) składanie na Walnym Zebraniu wniosków w przedmiocie udzielenia bądź odmowy udzielenia absolutorium ustępującemu zarządowi,
5) prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu,
5. Uchwały Komisji Rewizyjnej podejmowane są w głosowaniu jawnym, zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji. Na podstawie uchwały pełnego składu Komisja Rewizyjna może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
ROZDZIAŁ VI
MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 1
1. Na majątek Stowarzyszenia składają się:
a) składki członkowskie,
b) dobrowolne wpłaty członków,
c) dotacje, darowizny, spadki, zapisy, ,
d) wpływy z ofiarności publicznej,
e) ruchomości i nieruchomości uzyskane ze środków wymienionych powyżej,
f) wpływy z działalności gospodarczej Stowarzyszenia
2. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi
w tym zakresie przepisami prawa.
§ 2
Stowarzyszenie nie może:
1) udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej "osobami bliskimi",
2) przekazywać majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3)  wykorzystywać majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,

d) zakupywać towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ VII
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
§ 1
1. Uchwałę w sprawie zmiany Statutu lub rozwiązania Stowarzyszenia podejmuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Stowarzyszenia.
2. Uchwalenie zmian w Statucie oraz rozwiązanie Stowarzyszenia mogą być przedmiotem obrad Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy zostały zamieszczone w przyjętym porządku jego obrad.
3. Uchwała o rozwiązaniu Stowarzyszenia powinna określać sposób jego likwidacji i cel na jaki zostanie przeznaczony majątek pozostały po zaspokojeniu ciążących na nim zobowiązań, a także wskazywać osobę lub osoby likwidatorów. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia równoznaczne jest z odwołaniem Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej.
4. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w Statucie, mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 07 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.
ROZDZIAŁ VIII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 1
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Statucie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 07 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.